Dobré zprávy - 14.3.

Chyběl jsem vám? :) Pondělí a pár dobrých zpráv! Hlavní dobrá zpráva ale je ta, že Ukrajina stále bojuje a Rusko je stále víc a víc v prdeli.

 

- EU schválila čtvrtý balík sankcí - cílí na další odvětví zejména luxusní zboží a energetiku.

- Počet západních firem v Rusku opět velmi klesl.

- Světová banka schválila další půjčku pro Ukrajinu 200 milionů dolarů. Peníze jsou součástí balíku v hodnotě tři miliardy dolarů.

- Rusko dnes odpojilo i Instagram. Influencerky to oplakaly. Podle Roskomandzor je to nezbytné pro zajištění psychického zdraví Rusů.

- Slovensko podle Deníku N zadrželo osoby podezřelé ze špionáže pro Rusko

- Hackeři ze skupiny Anonymous o víkendu zaútočili na německou dceřinou společnost ruského ropného koncernu Rosněfť a podle svého prohlášení jí způsobili velké škody, když získali na 20 terabajtů dat.

- Pro vstup do NATO je rekordní počet Finů. 62%.

- Aktivisté obsazují sídla ruských oligarchů po světě. V jedné z vil ve Francii aktivisté vyměnili zámky a dům nabídnou lidem, kteří prchají před válkou.

- Elon Musk vyzval Putina k souboji jeden na jednoho. V komentářích ho podpořil Vitalij Kličko.

- Pravoslavná církev v Amsterdamu přerušila styky s Moskvou

- Británie věnuje Ukrajině přes 500 přenosných generátorů elektrické energie, které pomohou zajistit fungování základních služeb i během častých výpadků elektřiny.

- Estonský parlament dnes vyzval k vytvoření bezletové zóny na Ukrajině.

Estonsko je první členskou zemí NATO, která k vytvoření bezletové zóny na Ukrajině vyzývá.

- Itálie do dvou měsíců sníží svou závislost na ruském plynu na polovinu. Bude nakupovat více zemního plynu z Angoly a Konga.

- KSČM vyzvala k ukončení členství v NATO (to sem dávám proto, že je třeba si stále uvědomovat tu úžasnou zprávu, že komouši mizí v propadlišti dějin)

- Městská rada v Edinburghu bude ve čtvrtek hlasovat o udělení nejvyššího vyznamenání města Edinburg, The Freedom of the City, Volodymyru Zelenskému a Vitaliji Kličkovi.

- Největší americká banka JPMorgan Chase & Co a také Goldman Sachs Group oznámily, že končí s podnikáním v Rusku.

- Neutrální Švédsko zvýší svůj obranný rozpočet z 6 miliard eur na 10 miliard. Jsou to 2 % HDP a Švédsko tak dosáhne na úroveň závazků NATO, přestože není členem Aliance.

- Aplikace windy.com přidala aktuální stavy radiace včetně směru větru. Pomůže tak snad k většímu klidu.

- Umělec T.M.B.K. díky prodeji polštářů s Volodomyrem Zelenskym vybral částku 422.684,- pro Člověka v tísni.

- Podle ukrajinského ministerstva obrany mají Rusové velké problémy s doplněním stavů a logistikou (z důvodu roztažení fronty a ukrajinských útoků v týlu protivníka). Morálka je prý velmi nízká a množství vojáků odmítá bojovat.

- Litva a Polsko vyzývají k tomu, aby Ukrajině byl udělen status kandidátské země EU.

- Dnes byla zničena další ruská zásobovací kolona.

- Ruské ztráty jsou dle Ukrajiny 1249 obrněnců, 617 transportérů, 77 letadel, 150 děl, 60 cisteren, 90 vrtulníků, 34 kusů PVO, 8 dronů (UAV), 389 tanků, 64 kusů raketového dělostřelectva, 3 lodě

- Ač Putin stále tvrdí, že jde vše podle plánu škemrá u Číny o pomoc...

- Toyota pozastavuje import a výrobu aut v Rusku.

- Ukrajinci ukořistili systém radioelektronického boje Borisoglebsk 2 (RB-301B).

- USA se spojenci dál diskutují, jak vojensky Ukrajině pomoci. Jednou z možností je i zajištění dalších dronů Bayraktar.

- Ruská operace na Ukrajině nepostupuje tak rychle, jak si Kreml představoval, řekl šéf ruské Národní gardy Zolotov. Takové výroky z úst jednoho z nejbližších spojenců ruského prezidenta Putina představují dosud nejsilnější veřejné přiznání, že akce Moskvy nepostupují dle plánu.

- Na Kadyrovovu hlavu byla vypsána odměna. Bývalý poslanec Jevgenij Rybčinskij slíbil vykonavateli dům a 40 akrů půdy nedaleko Kyjeva. Obávaní čečenští "řezníci" - Kadyrovci jsou na Ukrajině zatím vidět jen při žertování v konvojích a pak na fotkách mrtví.

- 41 let prošlé kakao, které někdo přinesl v Karlových Varech na pomoc ukrajinským uprchlíkům, se vydražilo za 100 000 korun. Peníze jdou na Člověka v tísni.

- Česká firma SCSsoftware nevydá prakticky hotový herní přídavek Ruska do jeho světově proslulého kamionového simulátoru Euro Truck Simulator 2. Místo toho už 4. března vydala přídavek s ukrajinskými nátěry a všechen výtěžek putuju Člověku v tísni.

- Zatímco Putin se schovává neznámo kde, Zelenskyj navštívil zraněné vojáky v nemocnici.

- Ukrajina má v současné době dostatek základních potravin a její zásoby plynu představují zhruba třetinu její roční spotřeby. V sobotu to řekl ukrajinský premiér Denis Šmyhal.

 

A pak jeden neověřený:

- Mezinárodní liga mužů s malými penisy zrušila Putinovi členství a odebrala mu titul čestného předsedy (via Divoký kačer)

 

Sláva Ukrajině!